olsztynianin
17 godz. temu
Rzeszów...

1910-1913 Rzeszów...

Ul. 3-go Maja.

C.K. Nadworny Fotograf Edward Janusz

Edward Janusz, Cesarsko Królewski Nadworny Fotograf

(1850-1914)

 

Edward Janusz, urodzony we Lwowie, student Politechniki Lwowskiej, później oficer w armii austriackiej, wreszcie od 1880 roku fotograf wyróżniony nadanym mu w 1898 r. tytułem Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa.

 

Założyciel rzeszowskiego zakładu, jednego z największych w Galicji, który pod szyldem E. Janusz działał w Rzeszowie w latach 1886-1951, po jego śmierci prowadzony początkowo przez żonę Leopoldynę, a później do lat 70-tych XX wieku przez córki Helenę i Marię.

 

Kronikarz codzienności, który wszystkim swoim zdjęciom nadawał wymiar uniwersalny, nie pozbawiony artystycznego spojrzenia, a przez to ponadczasowy. O nieprzemijalności jego prac świadczy doskonałość warsztatu, umiejętność łączenia różnych technik i różnorodna tematyka. Pozostało bogate archiwum, na które złożyła się praca trzech pokoleń, liczące około 36 tysięcy szklanych klisz, kilka tysięcy błon fotograficznych oraz ponad 2 tysiące fotografii różnych formatów. Zdjęcia przedstawiają tysiące ówczesnych mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz obrazy zmieniającego się na przestrzeni dziejów miasta. Zbiór ten jest jedyny w swoim rodzaju i jednym z największych w kraju (obecnie w posiadaniu Okręgowego Muzeum w Rzeszowie).

 

 

BRAK KOMENTARZY

Zaloguj się, aby komentować.

Obserwowani

Zobacz wszystkie 21
photoslove25
comarro
elmar
anitafphotographie
anickavito
magcyw