tarnobrzeskakm
12/02/2018 23:07:06
MAN NÜ313 #049

Witajcie. Tak jak obiecałem, zamieszczam na łamach fotobloga historyczną notkę na temat linii komunikacji miejskiej, która funkcjonowała w latach 90 XX wieku. Dzisiaj (poniedziałek, 12 lutego 2018r.) poruszę kwestię historyczną dotyczącą linii oznaczonej jako "A".

 

Według zdobytej przeze mnie specjalnej książki, w roku 1997 linia "A" kursowała na następującej trasie:

 

TRASA: Nadole (Podłęże) - Os. Dzików - Fabryczna - Dąbrówki - Kazimierza Wielkiego - Kwiatkowskiego - Dworcowa - Kopernika - Wyspiańskiego - Moniuszki - 1 Maja - Mickiewicza - Sandomierska - Sikorskiego - Os. Dzików - Nadole (Podłęże).

 

Jakiś procent tej trasy pozostał do dnia dzisiejszego, lecz wiadomo kilkakrotnie przeprowadzona została reforma komunikacyjna, przez co trasa linii "A" uległa znacznej modyfikacji. Podobnie jak rozkład jazdy, dzisiaj to jeden kurs na daną trasę w zależności od pory dnia. Natomiast pod koniec lat 90 XX wieku, linia "A" kursowała w dni robocze aż 10 razy. Co prawda były to kursy w godzinach szczytu, ale za to z godzinną częstotliwością. Wówczas linia "A" kursowała w następujących godzinach (z przystanku początkowego): 6:07, 7:07, 8:07, 9:07, 13:07, 14:07, 15:07, 16:07, 17:07 i 20:07. Jednak linia nie była tak mocno oblegana przez pasażerów, skoro do dziś pozostał jedyny rentowniejszy kurs - poranny z godzinny siódmej. 

 

Co ciekawe, posiadam także trasę linii "A", niestety z nieznanego mi okresu (prawdopodobnie z początków lat 90 XX wieku), z którego "A"  jeździła następująco:

 

TRASA: Dworzec PKS - 1 Maja - Moniuszki - RYNEK - Sikorskiego - Warszawska - Os. Dzików (pętla) - Fabryczna - Dąbrówki - Kazimierza Wielkiego - Kwiatkowskiego - 11 Listopada - Kopernika - Wyspiańskiego - Moniuszki - 1 Maja - Dworzec PKS.

 

Podsumowując, można stwierdzic, że trzon trasy linii "A" (zaznaczony kolorem zielonym) od czasów początków istnienia utrzymał się do dnia dzisiejszego, lecz po różnych ewolucjach obecnie nie pełni funkcji linii okrężnej oraz zmieniły się przystanki początkowe i końcowe, nie mówiąc o mocno obciętym rozkładzie jazdy jeszcze za czasów tarnobrzeskiego MKS-u.

 

Dzięki za uwagę.

Michał "TARNOBRZESKI MKM"

4 KOMENTARZE

Zaloguj się, aby komentować.

Obserwowani

Zobacz wszystkie 1
mkstbg